Generacja Z a administracja publiczna
W opublikowanym w 2022 roku współautorskim artykule pt. “Understanding the impact of generation Z on risk management : a preliminary views on values, competencies, and ethics of the generation Z in public administration” przedstawiono wyniki badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół. Punktem wyjścia było przyjęcie założenia, że pokolenie Z, osoby urodzone w dobie Internetu, wchodzą na rynek pracy i niebawem będą w znaczącej części tworzyć administrację publiczną. Taka sytuacja stwarza potrzebę zbadania ich motywacji zawodowych i kompetencji. Celami badań było ustalenie: 1) Co motywuje przedstawicieli pokolenia Z? 2) Jaka jest struktura kompetencji pracowników pokolenia Z? 3) Czy zainteresowanie przedstawicieli pokolenia Z zatrudnieniem w administracji publicznej wynika z chęci realizacji interesu publicznego? Te pytania mają fundamentalne znaczenie dla strategii zatrudniania i szkolenia nowozatrudnionych.
W badaniach zastosowano systematyczny przegląd literatury oraz wykorzystano wyniki badań ankietowych (n = 335). Badania polskich przedstawicieli pokolenia Z wykazały, że cenili oni najbardziej rodzinę, zdrowie i przyjaźń. Pozyskiwanie wiedzy i rozwój zawodowy był ponad dwukrotnie mniej wskazywany w ich odpowiedziach od wartości związanych z życiem rodzinnym, zdrowiem i przyjaźnią. Nikt z badanych nie wskazał patriotyzmu jako determinanty motywującej do działania. Sposób wykorzystywania przez badanych mediów społecznościowych jest podobny jak wśród ich rówieśników z innych krajów. W tym zakresie badania były zbieżne z badaniami autorów z innych krajów. Ustalono kompetencje badanych przedstawicieli pokolenia Z. Badani wskazywali na swoje kompetencje wynikającez zaangażowania, kreatywności, elastyczności, równowagi emocjonalnej i aktywności. Najniżej ocenili swoje umiejętności w zakresie podejmowanie ryzyka, umiejętności przywódcze. Ponadto nisko ocenili swoją wiedzę. Badanie zostało przeprowadzone wśród młodych ludzi poniżej 24 roku życia, a więc na ogół niedoświadczonych zawodowo. Taka ocena świadczy o samokrytycyzmie badanych osób. Badania przedstawicieli polskiego pokolenia Z wykazały, że ich oczekiwania są podobne do oczekiwań ich rówieśników z innych krajów. Pracownicy pokolenia Z oczekują uczciwego i partnerskiego traktowania przez swoich pracodawców. Badania objęły kwestie nie analizowane w takim ujęciu przez innych badaczy. I tak, z badań wynika, że kwestie etyczne nie były dla badanych najważniejsze, choć deklarowali zainteresowanie pracą w administracji publicznej. Prawie 6 % ogółu badanych stwierdziła, że etyka w miejscu pracy to fikcja. Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla rzetelnej realizacji zadań przez administrację publiczną, gdzie rzetelność postępowania jest warunkiem sine qua non prawidłowej realizacji interesu publicznego. Ponadto jedynie co piąty z badanych stwierdził, że jest zainteresowany pracą w administracji publicznej z uwagi na chęć realizacji zadań służących interesowi publicznemu. Zainteresowanie pracą w administracji publicznej wynikało głównie z oceny korzyści płynących ze statusu pracownika urzędów państwowych lub pracownika samorządowego (stabilność wynagrodzenia, płatne urlopy wypoczynkowe, stabilność zatrudnienia).Oryginalność badania polega na ustaleniu czynników motywujących oraz kompetencji badanych przedstawicieli pokolenia Z z perspektywy ich zainteresowania pracą w administracji publicznej.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...